Pandora-iratok: kemény bírálat az uniós kormányoknak

Európa

A képviselők egyöntetűen felháborodásuknak és undoruknak adtak hangot a Pandora-iratokból kiderültek kapcsán, és bírálták a kormányok sajnálatosan már egy évtizede hiába várt reakcióját.

Az offshore-botrány napvilágra kerülte után pár nappal a tagállamokat képviselő Tanács és az Európai Bizottság részvételével megrendezett plenáris vitán a képviselők bírálták az uniós kormányokat azért, hogy jogszabályaikkal továbbra is lehetővé teszik a tömeges adóelkerülést és mert nem alakítják át alaposan az elavult adószabályokat.

Ugyan többen megemlítették az uniós jogszabályok terén elért kismértékű előrehaladást, ők is csatlakoztak a többi felszólalóhoz a tagállamok és a Bizottság elítélésében amiatt, hogy azok már régóta nem tesznek semmit a jól ismert kiskapuk bezárásáért.

A képviselők különösen irónikusnak találták, hogy az uniós pénzügyminiszterek pont azon a héten távolítanak el országokat az Unió már egyébként sem túl szigorú adózási feketelistájáról, amikor a Pandora-iratokra fény derül. Álláspontjuk szerint ez jól igazolja, hogy mennyire alkalmatlan a lista, és mennyire sürgősen felül kell vizsgálni annak összeállítási elvét.

A képviselők hangsúlyozták: a társasági adóztatásról szóló nemzetközi megállapodást sürgősen meg kell kötni, és át kell ültetni az uniós joganyagba. Több képviselő végezetül kiemelte, hogy a Pandora-iratokban szereplő, magasrangú politikusok – többek között uniós miniszterek és államfők – esetében fennáll az összeférhetetlenség ténye, hiszen azok olyan testületek munkájában vesznek részt, amelyek az adóelkerüléssel és adócsalással foglalkoznak.

A vitában nem szólalt fel magyar képviselő. A teljes vita itt tekinthető meg felvételről. A témában a következő plenárison fogadnak el állásfoglalást.