Még mindig rengeteg nő értelmetlen halálát okozza

Helyi hírek

Január 23-30. között, tizedik alkalommal rendezik meg az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hetet, melynek kapcsán a Mályvavirág Alapítvány közel 70 településen  szervez felvilágosító rendezvényeket, köztük Debrecenben is.
Európában a méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 éven aluli nők körében, mintegy 30.000 nő veszti életét a súlyos betegségben évente, azaz minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban, illetve minden esztendőben 60.000 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak.

Magyarországon európai viszonylatban is súlyos a helyzet: hazánkban évente mintegy 1000-1200 méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizálnak és közel félezer halálesetért tehető felelőssé a betegség, pedig az időben felfedezett kór gyógyítható. A megbetegedések lakosságszámhoz viszonyított aránya Magyarországon az 5. legmagasabb a 28 tagú Európai Unióban, csupán Romániában és a Balti államokban kedvezőtlenebbek a statisztikák.

Megelőzési Hét
A programokról részletes információk olvashatóak a www.facebook.com/malyvavirag és a www.malyvavirag.hu oldalakon.

Az alapítvány közös akcióra hívta a városokat is. A csatlakozó városokban egy-egy Mályvavirág Nagykövet, a helyi szokásoknak, közösségi életnek megfelelően alakít ki programot. A Gyöngyre Fűzvefigyelemfelhívó országos akcióhoz közel 70 település, határon innen és túl is (!), csatlakozott.

Debrecen is csatlakozott

A debreceni programok fővédnöke Dr. Széles Diána – Debrecen város alpolgármestere.  A rendezvényre 2016. január 28-án, 14:30 órakor a KENÉZY KÓRHÁZ KONFERENCIA TERMÉBEN kerül sor. Ez alkalommal, e programmal együttesen kerül bemutatásra a debreceni Mályvavirág Pont is. A Mályvavirág Pontok folyamatosan alakulnak az ország több területén. Feladatuk az Alapítvány programjainak helyi szervezése, irányítása.
Akciónkkal közös gyöngyfűzésre invitáljuk a meghívottakat. A gyöngy egy jelkép. A pontos jelentését és azt, hogy ez pontosan mit üzen, a rendezvényen mutatjuk meg.Nagyon fontos MINTÁT akarunk létrehozni városunkban egy kivételes együttműködést a Mályvavirág Alapítvány a Debreceni Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika és a Kenézy Kórház között, ennek elemeit szintén a január 28-i programon mutatjuk be. Célunk, hogy ezt az összefogást országosan is követendő példának állítsuk be.”-hangsúlyozta Fejes Veronika.

Nélkülözhetetlen a lakossági felvilágosítás is

A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák. A HPV-fertőzés nagyon gyakori, a szexuális életet élő nők közel 80%-a és a férfiak fele legalább egyszer megfertőződik HPV-vel élete során. Mivel a természetes fertőzés után nem alalkul ki tartós immunitás, többször is el lehet kapni a vírust. A fertőzés az esetek többségében elmúlik, azonban minden tizedik fertőzöttnél kialakul valamilyen daganatos elváltozás.
A lakosság ennek ellenére nincs tisztában a HPV veszélyeivel: a magyarok közel harmada nem is hallott még róla, sokan pedig úgy gondolják, felnőtt korban már nem tehetnek semmit a megelőzésért. Bár a nők háromnegyede ismeri a fertőzést és kétharmaduk azzal is tisztában van, hogy méhnyakrákot okozhat, ők sem sokkal tudatosabbak a megelőzésben. Mindezt jól mutatja a lakosság védőoltási és szűrési hajlandósága is, amely messze elmarad a nyugat-európai átlagtól. A szervezett szűréseken a behívott nők csak kis százaléka vesz részt évente.

A nőgyógyászati szűrővizsgálattal lehetőség nyílik arra, hogy időben felismerjék a rákmegelőző állapotot, és ezáltal megakadályozható a méhnyakrák kialakulása,  védőoltással pedig jelentősen csökkenthető a rákmegelőző állapotok kialakulásának kockázata. A védőoltás és a rendszeres szűrés együttes alkalmazása biztosítja a leghatékonyabb védelmet a méhnyakrák ellen.

A támogató segítségnek óriási ereje van, ahogyan a mályvavirágnak is, mely erős kitartó és nagyon szép. Olyan, mint a női lélek, csak van, hogy a szirmai megsérülnek.

Tegyünk Közösen Együtt mindazért, hogy ne legyenek sérült Mályvavirágaink! 

Mályvavirág Alapítvány
A Mályvavirág Alapítvány 2013 májusában alakult azzal a céllal, hogy minél több ember jusson naprakész szakmai információhoz a méhnyakrák súlyosságáról és a megelőzés fontosságáról.
Az Alapítvány támogatja a méhnyakrákos nők gyógyulását és a megelőzés tudatosításán dolgozik. Rehabilitációs programja segítséget nyújt a méhnyakrák műtéten átesett nőknek, hogy jelentősen javuljon életminőségük.  Klubtalálkozói lehetőséget biztosítanak a betegségből gyógyulóknak, hogy erőt meríthessenek egymás pozitív tapasztalataiból. Tájékoztató programjain, rendezvényein a megelőzés fontosságára hívja fel a figyelmet.

Az  Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét
Az Európai Méhnyakrák Szövetség (European Cervical Cancer Association – ECCA) 2007 óta szervezi meg az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hetet. A nemzetközi kezdeményezés legfőbb célja felhívni a lakosság, a szakma és a döntéshozók figyelmét arra, hogy ma már egyetlen nőnek sem kellene méhnyakrákban meghalnia, hiszen ez a rosszindulatú daganatos betegség védőoltással és rendszeres szűréssel megelőzhető.